We in Hydro Geo don't worry of the future, our challenge is now!

سامانه ملی هدی

edited June 2013 in GNSS

سامانه ملی هدی

امروزه استفاده از سیستم­های ناوبری ماهواره­ ای ([۱]GNSS) به­ منظور موقعیت­ یابی، تهیۀ نقشه و ناوبری متداول می ­باشد. در حال حاضر دو سیستم [۲]GPS (آمریکا) و [۳]GLONASS (روسیه) به عنوان اصلی­ ترین سیستم­های ناوبری ماهواره­ ای در جهان به حساب می­ آیند. وجود خطاهای مختلف مانند تأثیرات اتمسفر بر انتشار امواج GNSS، دقت موقعیت­ یابی آنی توسط این سیستم­ها را محدود می­کند به طوری که دقت معمول به دست آمده از سرویس استاندارد GNSS در حدود ۳۰ متر بوده و این دقت، تأمین کنندۀ نیازها در بسیاری از کاربردها نظیر ناوبری هوایی (به­ خصوص در مرحلۀ فرود)، ناوبری دریائی (در لنگرگاه ها و بنادر)، طراحی و اجرای پروژه­ های عمرانی و نقشه­ برداری نیست. علاوه بر آن به دلیل انحصاری بودن این سیستم­ها امکان اعمال خطاهای عمدی توسط سازندگان آنها وجود دارد که این موضوع سبب می­ شود دقت موقعیت­ یابی به طور فاحشی کاهش یابد و باعث وارد آمدن لطمات جبران ناپذیری در بسیاری از کاربردها خصوصاً در ناوبری گردد.

اما به دلیل مزایای فراوانی که موقعیت­ یابی و ناوبری ماهواره­ ای دارد، استفاده از این شیوه امری اجتناب ناپذیر و ضروری بوده و می­ بایست با اتخاذ راهکارهای مناسب بر محدودیت­های فوق­ الذکر غلبه نمود. بدین منظور در کشورهای توسعه یافته، سامانه­ های مختلفی با زیر ساخت­های نرم­ افزاری قدرتمند برای افزایش دقت ناوبری و کنترل خطاهای عمدی ایجاد گردیده است. اما در کشور ما به دلیل عدم وجود سامانه­ های مشابه، ناوبری دقیق و موقعیت­ یابی دقیق آنی به شیوۀ ماهواره­ ای میسر نبوده است. به عبارت دیگر تا کنون سامانه­ ای در کشور وجود نداشته است تا هواپیماها برای پرواز کردن و فرودآمدن و یا کشتی­ ها برای پهلو گرفتن در لنگرگاه­ها بتوانند از خدمات آن استفاده کرده و موقعیت­ یابی دقیق انجام دهند و یا چنانچه کشورهای سازنده، اختلال در سیستم­های مذکور ایجاد می­ کردند و دقت ناوبری را مخدوش می­ ساختند، سامانه­ ای برای مقابله با این محدودیت  و یا حداقل اعلان خطر برای کاربران داخلی وجود نداشت. که این موضوع خود نشان­ دهندۀ عقب ماندگی کشور در این زمینه بوده است.

سازمان نقشه­ برداری کشور بر مبنای رسالت خویش و به عنوان نهادی که سیاستگذار در امور تهیۀ نقشه و موقعیت­ یابی می­باشد، اقدام به اجرای طرح ملی سامانۀ بهبود و کنترل دقت ناوبری ماهواره­ ای (سامانۀ ملی هدی) نموده است و مسئولین و متخصصین این سازمان قصد دارند با سرعتی فزاینده در اجرائی کردن تمامی بخش های این طرح گام بردارند. در صورت انجام حمایتهای لازم از این طرح، نه تنها می­ توان در سطح کشور در سه حوزۀ خشکی، دریا و هوا ناوبری و موقعیت­ یابی دقیق انجام داد بلکه می­ توان با بومی­ سازی دانش نرم­ افزاری این فناوری، به عنوان اولین کشور در خاورمیانه ارائه دهندۀ این خدمات مهندسی به سایر کشورهای منطقه نیز بوده و سبب قطع وابستگی خود از بیگانگان در این زمینه شویم.

اهداف پروژۀ ملی هدی بهبود و کنترل دقت موقعیت­ یابی و ناوبری در خشکی، دریا و هوا با استفاده از سیستم­های GNSS می­ باشد. برای اجرای این طرح، گروه [۴]DGPS-RTK سازمان نقشه­ برداری کشور در آذرماه سال ۱۳۸۷ تشکیل گردید و فعالیت خود را در سه حوزۀ زیر آغاز نمود:

-         سامانۀ ملی هدی در خشکی

-         سامانۀ ملی هدی در دریا

-         سامانۀ ملی هدی در هو

http://samanehoda.ir

Comments

Sign In or Register to comment.